2020.12.02. Italiano
Vajon tényleg nehezebb fogyni 40 éves kor felett?
Nagyon sokan abban a hitben élnek, hogy amikor eljön a 30. vagy a 40. születésnapjuk, olyan drámai változás történik a szervezetükben, amely miatt alattomosabban kúsznak fel a pluszkilók, és sokkal
nehezebb lesz a fogyás.
„Ez a folyamat
nem kötődik a szülinapi gyertyák számához,
viszont kétségtelenül történnek a szervezetben olyan változások, amelyek elősegíthetik a súlygyarapodást” – árulta el Dr. Gajdács Ágnes obezitológus, testsúlygyógyász szakorvos, aki azt is hozzátette, hogy a 30-as életévektől kezdődően, a korosodással összefüggő élettanilag még elfogadható súlygyarapodás évi 30 dkg (tehát 10 év alatt 3 kg). „Az élettani súlygyarapodás egyik fő oka, hogy a testösszetétel, tehát az izom-zsír arány fokozatosan megváltozik: a zsírtömeg növekszik, az izomtömeg pedig csökken. Emiatt kritikusan fontos az izomtömeg megőrzése életkortól függetlenül.”
Változatlan életmód mellett is lehet hízni!
„Ha a bevitt energia több, mint amennyit a szervezet igényel és fel tud használni, energetikai többlet állapot lép fel. Ha ez az állapot több napon keresztül fennáll, a szervezet úgynevezett raktározó üzemmódba kapcsol, és eltárolja a zsírsejtekben a többlet energiát, ami hosszútávon hízáshoz vezet. A napi energiaszükséglet többek között függ nemtől, életkortól és fizikai aktivitástól is. Érdekes tény, hogy ugyanazon ember napi energiaszükséglete 50 éves korára a 20 éveshez képest akár 25-30 százalékkal csökken. Ez azt jelenti, hogy változatlan energia bevitel esetén évtizedek alatt akár 12-15 kg súlyfelesleget is össze lehet szedni szinte észrevétlenül, ha nem történik meg a bevitt kalóriamennyiség csökkentése, vagy a napi mozgásadag jelentős növelése” – magyarázza Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos.
Mit lehet tenni a súlygyarapodás ellen? Olvasd tovább itt!