Hatvanezer éves farkasmúmiát találtak Kanadában

Amerikai kutatók csaknem hatvanezer évvel ezelőtt jégbe fagyott farkaskölyköt vizsgálnak.

Az állat maradványai tökéletes állapotban őrződtek meg. A Des Moines-i Egyetem tudósai most ismereteket szerezhetnek az akkor élő farkasok életmódjáról és a modern farkasfajokkal való rokonságukról.

Az 57 ezer éves múmiát 2016-ban fedezte fel

Kanada permafrost (állandóan fagyott) földjében egy aranybánya dolgozója. A Yukonban élő, tr'ondek hwech'in őslakos nép a Zhur nevet adta az állatnak.
"Ez a valaha talált, legteljesebb farkas múmia. Szinte teljesen érintetlen, csupán a szemei hiányoznak" - mondta Julie Meachen, anatómia kutató, az eredményeket bemutató tanulmány társszerzője.
A szakértő szerint nagyon ritka, hogy ilyen leletet találjanak a régióban. Ehhez az állatoknak haláluk után gyorsan kell konzerválódniuk a jégben, mielőtt a test oszlásnak indul vagy mielőtt más állatok felfalják. "Feltételezzük, hogy

az odújában lehetett és nagyon hirtelen pusztult el,

amikor az ráomlott. Az adatok alapján nem éhezett, halála idején nagyjából héthetes lehetett" - mondta Meachen.
Még az állat táplálékát is meg tudták vizsgálni. "Ami igazán meglepett minket, az az, hogy vízi állatokat is fogyasztott, főként lazacot". A farkasok a jégkorszakban általában bivalyokkal, pézsmatulkokkal vagy más nagy, szárazföldi állatokkal táplálkoztak.
A farkaskölyök örökítőanyaga kapcsolatot mutat a régi orosz, szibériai és alaszkai farkasfajokkal. Megtisztítása és konzerválása után Zhurt a Kanada északnyugati részén található Whitehorse-ban lévő Yukon Beringia Központban állítják ki.

A hihetetlen állapotú jószágról itt láthatsz képeket!

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!