2019.09.26. Italiano
Csupán a a puszta véletlennek köszönhető a kéksajt felfedezését.
Egy meglehetősen ittas állapotban lévő sajtkészítő mester egy alkalommal az erre a célra szolgáló barlangjában, az érő sajtok mellett ott felejtett egy félig megevett kenyeret. Amikor következő alkalommal visszament a barlangba, felfedezte, hogy a kenyéren tenyésző penész a sajtot kéksajttá „változtatta”.
A kéksajt csak általános jelző,
valójában sokféle sajtot takar. Készülhet tehéntejből, báránytejből és kecsketejből is Penicillium ecsetpenész közreműködésével. A végtermék jellegzetes ismertetőjegye a penésztől származó zöld, szürke, illetve kék erek vagy
pettyek a kéksajt felületén. Ezek a sajt készítése során keletkeznek, amikor rozsdamentes acél tüskékkel szurkálják meg, elősegítve ezzel a penész növekedését.
Hogyan készül a kéksajt?
A kéksajt készítése minden esetben hát egyszerű lépésből áll, ezek a következők:
1.Savasítás
2.Alvadás
3.Aludttej és savó
4.Sózás
5.Formázás
6.Érlelés
A különböző színű foltok az eltérő típusú penésztől alakulnak ki, amit az érlelési fázis során a fent leírt szurkáláskor adnak hozzá.
Jótékony baktériumok
A legszélesebb körben elterjedt penészfajták a Penicillium Roqueforti és Penicillium Glaucum. A Penicillium Roqueforti a Franciaországban található Roquefort városáról kapra a nevét, amelynek barlangjaiban a gombafajtát felfedezték. Ez a két gombafajta a természetben is gyakran előfordul nyirkos, hűvös barlangok mélyén. Manapság már kereskedelmi forgalomban elérhető penészgombákat használnak a sajtkészítők, amelyeket szárazon fagyasztva tárolnak.
Ízes élet