2019.10.22. Italiano
Ősz végétől sokan helyezünk ki a szabadba madáretetőket, hogy a kertünkben megforduló madárkák könnyebben átvészeljék a téli hónapokat.
Hasznos-e télen a madarak etetése?
Az a fajta táplálékkiegészítés, amelyet a madáretetők nyújtanak, minden tévhit ellenére igenis hasznos a madaraknak, különösen akkor, ha kemény a tél. Valójában a madáretetők nem befolyásolják a költöző madarak életmódját, erre ugyanis a nappalok hossza van inkább hatással, nem pedig az, hogy mennyi eleség áll a rendelkezésükre. Az év többi részében érdemes elrakni az etetőt, hiszen a madarak tavasztól őszig bőven találnak táplálékot, azonban az etetők könnyen a házhoz csalogathatnak egyes nem kívánatos állatfajtákat.
Az alapanyagok kiméréséhez elegendő egy 2,5 dl-es bögre.
Hozzávalók:
½ csésze napraforgómag
½ csésze összetört kukorica
½ csésze mazsola
½ csésze mogyoróvaj (ha tehetjük, vegyünk natúr mogyoróvajat, de az is jó, ha házilag készítjük el)
Elkészítés:
Az összes hozzávalót keverjük össze egy tálban. Formázzunk golyókat a masszából, és tegyük az etetőbe.
Prémium madáreledel
Hozzávalók:
10 dkg csíkos, héjas napraforgómag
10 dkg fekete, héjas napraforgómag
10 dkg nyers földimogyoró
10 dkg mazsola, szárított áfonya, alma és egyéb gyümölcs aprítva
10 dkg összetört kukorica
1 kis csomag lisztkukac
Elkészítés:
Jól záródó fémdobozban keverjük össze a napraforgómagokat, a mogyorót, a gyümölcsöket és a kukoricát, tároljuk hűvös helyen. A lisztkukacot tároljuk a csomagoláson szereplő leírás szerint. 1-2 fagylaltos gombócnyi eleséget helyezzünk ki az etetőbe, a tetejét szórjuk meg a kukacokkal.
Tanácsok a madáretetőhöz
A legfontosabb, hogy a madáretetőt tartsuk mindig tisztán. A kinti etetőket évente többször súroljuk le 10%-os klórmentes fehérítőoldattal, az eleséget pedig távolítsuk el, ha meleg van, ugyanis könnyen megromolhat.