Kiderült, miért viselkednek felelőtlenül a tinik

A tinik viselkedészavarainak egyszerű, kézenfekvő oka van: agyuknak az a része, ami a döntéshozatalért és empátiáért felelős, még hiányos. A szürkeállomány ilyen jellegű hiányossága ahhoz vezet, hogy sokan antiszociálisan és agresszíven viselkednek a környezeti hatásokra reagálva.

A University of Birmingham tudósai 13 korábbi tanulmány eredményeit vetették össze, mielőtt a fenti konklúzióra jutottak.

Bizonyítást nyert, hogy a szürkeállomány tömege alacsonyabb kamaszkorban az amygdalában, az insulában és a prefrontális kéregben, márpedig ezek a területek felelősek azért, hogy felelősségteljesen és empatikusan tudjunk viselkedni, megértsük mások érzelmeit az arckifejezésük alapján, és képesek legyünk érzelmeinket kordában tartani.

 A JAMA Psychiatry című szaklapban publikált tanulmány tizenhárom korábbi kutatás eredményeit vetette össze, amelynek során 394 viselkedészavarral küzdő, és 350 tipikusan fejlődő kamasz agyműködését vizsgálták meg. 

„Sajnos pontosan tudjuk, hogy a súlyos viselkedészavarok tinédzserkorban nem csak antiszociális és agresszív megnyilvánulásokat jelentenek, hanem sok esetben a képlet része az alkohollal és a drogokkal való visszaélés, a mentális problémák és a gyenge fizikai állapot. Éppen ezért a megelőzés rendkívül fontos ezen a területen, és erre csak úgy fordíthatunk kellő figyelmet, ha ismerjük a megfelelő agyterületeket, amelyek ezekért a reakciókért – bizonyos környezeti hatásokkal karöltve – felelősek lehetnek” – vélekedik a kutatást vezető Dr Stephane De Brito.

Nyitókép: https://pixabay.com/hu/users/rodriguez-javier-15911/

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!