2019.09.22. Italiano
Érmék, ékszerek vagy ajtógombok érintése is allergiás reakciót válthat ki, fémallergia esetén.
Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen tünetekre figyeljünk és hogyan tudhatjuk meg, hogy pontosan mely fémeket kell kerülnünk.
Fémallergia: hogyan reagál a test
A fémallergia hasonló minden más típusú allergiás reakcióhoz. Amikor a bőr érintkezésbe kerül az allergénnel, az immunrendszer a fémmolekulákat ellenségnek véli, és támadást indít ellenük. A túlreagáló immunrendszer reakciójának eredményként az érintkezés helyén megjelenik a bőrpír, viszketés, duzzanat vagy kiütés.
Milyen fémek okozhatnak tüneteket?
Allergia bármely fémre kialakulhat, tehát teljesen egyénfüggő, hogy kinél mi okoz tüneteket. A leggyakoribb, a nők közel 30 százalékát érintő nikkel allergia, de a kobalt és a króm is sokaknál okoznak panaszokat.
A gyártók gyakran nikkelt és kobaltot használnak más fémekkel való ötvözéshez. Ezeket a fémeket alacsonyabb minőségű ékszerekben, például bizsukban lehet megtalálni. Ilyen esetben a tünetek megszűnéséhez az ékszereket cserélni kell, az alábbi anyagokkal érdemes próbálkozni, ezek ritkábban okoznak allergiás tüneteket: réz, sárga – legalább 14 karátos arany, a fehérarany és a bevont ékszereket néha ötvözik nikkel vagy kobalt fémekkel – platina, rozsdamentes acél vagy ezüst.
Érdekes a cikk?
Olvasd tovább itt!