2019.04.09. Ragazza
A közel kétezer érméből álló lelet Szapolyai János idején kerülhetett a földbe.
Egy éppen „jó időben a jó helyen” sétálgató fiatal pár lett a haszonélvezője a
vaddisznók kincs kereső munkájának. Pár felvidéki malac ugyanis
komoly ezüstpénz kollekciót túrt elő a földből,
Rózsahegy városától néhány kilométerre északra,
Likavka vára alatt -
írja a bumm.sk. A XV. és XVI. század fordulóján elrejtett 1867 ezüst dénár, illetve további két garas és két arany dukát összsúlya több mint egy kilogramm. A lelet felfedezését követően a becsületes megtalálók azonnal a rendőrséget és a műemlékvédelmet hívták.
Martin Furman a rózsahegyi műemlékvédelmi hivatal régésze szerint, mivel a megtalálók mindenben a szlovák törvények szerint jártak el, a talált kincs teljes értékének megkaphatják jutalmul. „A szakértők mondják meg, de úgy tippelem,
több tízezer euró ütheti a markukat”
– mondta a régész.
Furman szerint 1527 után (a legújabb érme verésének éve) Likava várának ostromakor rejthették el a pénzt. Ekkoriban Zápolya János volt a vár ura, tőle foglalta el Habsburg Ferdinánd 1529-ben a várat. Mivel ebből a korból ritkán bukkan fel ilyen lelet Szlovákiában, komoly értékről van szó. A kincs a rózsahegyi Liptó múzeum kollekcióját fogja gyarapítani.
Az ezerötszázas években egy napszámos hat-tíz dénárt kapott, tehát ezért
a kincsért közel egy évet kellett dolgozni
egy földművesnek. Vagy másképp: nyolcvan kecske ára ezüstöt vetett ki most magából a föld mélye. „Azért is rendkívüli a lelet, mert évszázadok óta érintetlen, senki nem nyúlt hozzá, a helyszínen pedig mindent dokumentálni tudtunk” – örvendezett Martin Furman.