2020.10.26. Italiano
Egy decemberben nyíló londoni kiállítás a Harry Potter könyvek mellett a Legendás állatok és megfigyelésük című film mágikus állatait is kiállítja majd.
A Harry Potter- és a Legendás állatok-mozik csaknem harminc kelléke is helyet kap a londoni Természettudományi Múzeum
decemberben nyíló új kiállításán. Az intézmény világhírű gyűjteményének kilencven darabja: csontvázak és preparátumok hasonlítják össze a valódi és a varázsvilág lényeit. Az intézmény két éve készül a
fennállása egyik legizgalmasabb kiállításaként beharangozott
Legendás állatok: a természet csodája (Fantastic Beasts: The Wonder of Nature) című kiállításra. A tárlat célja, hogy
a Harry Potter univerzum népszerűségét kihasználva a múzeum elmeséljen néhány történetet a való világról és a természetvédelemről.
"Vegyük csak Göthe Salmandert, a Legendás állatok főszereplőjét. Ő a mágikus lények kutatója, aki járja a világot, feljegyzi és próbálja megérteni ezeket az elképesztő állatokat, miközben igyekszik megóvni őket. Úgy gondoltunk, hogy ez egy remek üzenet, amely összhangban van azzal, amit mi is tenni próbálunk itt, a Természettudományi Múzeumban. A párhuzam tehát nyilvánvaló" - idézte Lorraine Cornisht, az intézmény munkatársát BBC honlapja. A december 9-én nyíló
kiállítás egyik témája az olyan
mitikus teremtmények eredete, mint a sárkányok,
egyszarvúak, tengeri kígyók és sellők. A szakemberek szerint ezek a lények valószínűleg a nagyon is igazi, ám egészen szokatlan külsejű teremtményekről, például az óriás szíjhalról való eltúlzott beszámolókból nőtték ki magukat.
Az interaktív tárlat a J. K. Rowling által kitalált teremtményekre felfűzve mutatja be néhány valódi állat elképesztő adottságait. A Legendás állatokban szereplő szemiflázs - karcsú, emberszabású majomra hasonlító varázslatos lény - például láthatatlanná válik veszély esetén, ahogyan a való világban is sok állat képes hatékonyan álcázni magát különböző okok miatt.
Ahogyan Göthe Salmander fel akarja hívni a figyelmet a varázsvilág lényeinek törékenységére, a múzeum is küldetésének tekinti, hogy ráirányítsa a figyelmet a
kihalással fenyegetett fajok sebezhetőségére.
Jó példa erre a kakapó vagy bagolypapagáj, amely mindössze három szigeten honos Új-Zéland partjainak közelében. A természetvédők erőfeszítéseinek hála a súlyosan veszélyeztetett faj egyedszáma ma már kicsivel meghaladja a 200-at. A kakapók megóvása ugyanolyan küzdelem, mint amelyet Göthe vív az utolsó pár böklenc megmentéséért - jegyezte meg Lorraine.