2019.08.22. Italiano
Leragad a szemed egy bőséges pulykaebéd után, pedig aludtál az éjszaka?
Nem véletlen a kellemes álmosság, és nem is az előző napi alvás mennyiségében kell keresni az okot. A triptofán nevű aminosav lehet a ludas, amely álmosító hatású, és persze bőven található belőle a pulykahúsban. A triptofán a szerotonin nevű hormon egyik alapeleme, ez felelős az alvásunk szabályozásáért, így már érthető, hogy miért is leszünk álmosak a pulykaebéd után. A dolog azonban nem ennyire egyszerű!
Nem csupán a pulyka tartalmaz triptofánt,
sok-sok egyéb élelmiszerben is fellelhető, például másféle húsokban, a csokoládéban, a tejtermékekben és a tojásban. A cheddar sajt például jóval többet tartalmaz a pulykahúsnál, viszont egyáltalán nem a mennyiség
határozza meg az álmosság mértékét. Akkor hogy is van ez? A triptofános pulyka elfogyasztása önmagában nem álmosítana, mert szervezetünk a többi, gyakrabban előforduló aminosavval együtt dolgozza fel. Ha azonban szénhidrátot is
fogyasztunk a pulykahús mellé, akkor már érdekesebb folyamatok zajlanak le a szervezetünkben. A szénhidrátokban, keményítőkben gazdag köretek, illetve az étkezés lezárásaként fogyasztott édes desszertek megemelik az inzulintermelést, az inzulin pedig felszívja a pulykában található aminosavak egy részét. De nem a triptofánt! Tehát ilyenkor a triptofánnak nagyobb az esélye, hogy elérje az agyunkat, ott szerotonint termeljen, mi pedig ebéd után kellemesen elálmosodjunk.
Bizonyos mértékben a tiszta fehérjefogyasztás is álmosít
hiszen ha jól belakmározunk fehérjékből és zsírokból, az emésztéshez szükséges vér az agyunkból és az izmainkból a gyomrunkba áramlik. A vérnyomásunk és a pulzusunk lejjebb megy evés után, a nyáltermelés és gyomorműködés pedig intenzívebbé válik. Ráadásul ha alkoholt is fogyasztunk étkezés mellé, az az idegrendszerünk működését is lelassítja, azaz még inkább álmosnak fogjuk érezni magunkat.