2019.12.12. Italiano
Kairótól nyugatra, a gízai piramisok szomszédságában fedezték fel az ókori Egyiptom egyik legjelentősebb uralkodójaként számon tartott II. Ramszesz ritka szobrát.
Egyiptom régészeti minisztériumának közleménye szerint az ókori leletet egy, a múlt héten megkezdett feltáráson találták meg. A földterület tulajdonosát még december elején letartóztatták, miután
kiderült, hogy titokban ásatásokat végzett a földjén.
A munkálatok során
II. Ramszesz fáraó rózsaszín gránitból faragott ká-szobrának felső részét találták meg a régészek. Az ókori egyiptomiak felfogása szerint a ká az emberben lakozó erő, amely életben tartja őt, az ősöktől származik és az utódokban folytatódik. A ká-nak a túlvilágon is fontos szerepe van, mivel halhatatlan, és a földi élet befejezése után biztosítja az egyén számára az örök fennmaradáshoz szükséges életerőt.
A ká tovább él a holtak szobraiban és képeiben.
Ez az első gránitból
készült ká-szobor, amelyet feltártak. Az eddig felfedezett egyetlen ká-szobor fából készült és az ókori Egyiptom 13. dinasztiájának egyik uralkodójáé volt. A felszínre hozott szobortöredék 105 centiméter magas, 55 centiméter széles, 45 centiméter vastag és fején parókát, valamint a ká jelével ellátott koronát viselve ábrázolja a fáraót. II. Nagy Ramszesz az újbirodalmi 19. dinasztia harmadik fáraója volt, nagyjából 3300 évvel ezelőtt uralkodott, számos híres ókori épületet hagyva maga után.