Nem mindig az udvariasság a legjobb választás

Mit tegyünk, ha egy barátunk furcsa hajviselettel jön ki a fodrásztól? A kíméletlen őszinteség helyett a legtöbben olyan udvarias frázisokkal térnek ki a válaszadás alól, mint például „Igazán egyedi!” vagy „Nagyon illik hozzád”.

Az ilyen helyzetekben alkalmazott udvariasság segít a társas kapcsolataink fenntartásában, ám a Current Directions in Psychological Science című lap októberi számában megjelent tanulmány szerint fontos helyzetekben akár drámai következményei is lehetnek.

A szerzők – a CNRS és a Toluouse-i Egyetem munkatársai, Jean-François Bonnefon és Wim de Neys, valamint a Queens Egyetemen dolgozó Aidan Feeney – azt a fajta udvariasságot vizsgálták, amikor vagy azért vagyunk udvariasak, mert valamilyen zavarba ejtő információt szeretnénk eltitkolni a másik elől, vagy azért, mert nem szeretnénk egy hibájára vagy rossz döntésére felhívni a figyelmét. Minél érzékenyebb témáról van szó, annál nagyobb eséllyel alkalmazzuk valamelyik stratégiát.

Az udvariasság azonban időnként problémássá is válhat, olykor ugyanis mindennél fontosabb, hogy a másik tisztán lásson. Ez főleg az olyan kényes helyzetekre igaz, amelyekben a legtöbben hajlamosak tapintatoskodni. Ilyenkor a kognitív folyamataink is nehezebben dolgozzák fel az információt. „A tudat, hogy a másik csak udvariaskodik, valójában csak még nagyobb bizonytalanságban tart bennünket” – írták.

Ez a zavartság és bizonytalanság főleg akkor kritikus, ha a biztonságunk vagy az egészségünk forog kockán: például ha a pilóta vészhelyzetben próbálja irányítani a gépet, vagy az orvos a betegre bízza, milyen kezelést igényel. A vállalati kultúrában is okozhat nehézségeket, ugyanis senki sem szeretne összetűzésbe keveredni a főnökével vagy a kollégáival, így gyakran a nyilvánvaló hibákra sem hívják fel a figyelmet.

Hogyan kerüljük hát ki az udvariasság okozta zavart? A Napidoktor.hu cikkéből kiderül! 

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!