A kongói férfiak úgy nevelkednek, hogy feleségük a tulajdonuk. A változás viszont ott is elindult.
Extrém patriarchális társadalom
A Kongói Demokratikus Köztársaságban, Közép-Afrikában a férfiak abban nőnek fel, hogy asszonyuk a tulajdonuk, azt teszik velük, amit csak akarnak. A nő kiszolgálja őket, és soha nem mondhat nemet a szexre.
A nőket szintén erre nevelik: legyenek engedelmesek, szerények, és teljesítsék uruk szexuális kívánságait a családi béke érdekében.
A konfliktust az okozza, hogy a nőkre óriási teher nehezedik, ezért fáradtan, betegen, gyerekágyasan sokszor nincs kedvük szexelni. Eddig természetes volt, hogy férjük ilyenkor lefogta és megerőszakolta őket, esetleg durva verést is kaptak, ha ellenálltak.
"Kénytelen voltam megregulázni"
A BBC Africa kisfilmjében az egyik férfi őszintén bevallja, hogy egyszer úgy hasba rúgta várandós feleségét, hogy az azonnal vérezni kezdett. Számára azonban ez természetes volt, hiszen ő a ház ura, és az asszony nem volt hajlandó engedelmeskedni neki. Mit tehetett volna? Megregulázta.
Kongóban egy új, országos szintű mozgalom rajzolódik ki, amelyek a férfiakat az erőszakmentes, segítő családi szerepvállalásra okítja. Ennek két fő eszköze van: kisebb csoportok, ahol átbeszélik a bántalmazás árnyoldalát és a háztartási munkában, gyereknevelésben való részvétel fontosságát, illetve a zene.
Eddig hasba rúgta, ma segít neki a főzésben
A zene Kongóban a kommunikáció egy fontos eszköze, tízmilliók hallgatnak rádiót naponta. Ezért is óriási dolog, hogy sikerült igazi macsó előadókat megnyerni az ügynek: új dalaik szövegei már az erőszakmentességről és az egyenlőségről szólnak. A férfi, aki feleségét hasba rúgta, ma már egy újjal sem nyúl az asszonyhoz, segít otthon a főzésben és a gyerekkel, és hálás a programért. A felesége még jobban...
A cél az, hogy a program elérje a mintegy ötvenmillió kongói férfi mindegyikét, idővel pedig olyan edukációs programok is induljanak, amelyek a nőket segítik célzottan.