Színes és veszélyes medúzák lepték el Anglia strandjait

A felmelegedő tengerek kapóra jönnek a puhatestűeknek.

Egyre forróbbak a tengerek, így a magas hőmérsékletet kedvelő medúzák is új területeket hódítanak meg. Jelenleg például Devon partjainál burjánzik számos olyan faj, melyekről eddig az itteniek csak hírből hallottak.

Az Egyesült Királyságban rekordméretű, plaktonevő puhatestűeket kerülgethetnek mostanában a fürdőzők. Brixham partjainál pedig egy evezős egy bő másfél kilométeres medúza-konvojba cseppent bele. Hasonló a helyzet a cornwalli partokon is:

Gyönyörű példányok, jellegzetes mintázattal. A világos alapszínű medúza közepéből például sötét csíkok indulnak ki. A hosszú csápjai pedig csípésre is képesek. Fáj, ha megtörténik, ám tíz perc elteltével elmúlik a kellemetlen érzés.

számol be Matt Slater, a Cornwall Wildlife Trust részéről. A szigetország túlvégén, Lewisben - a Skóciához tartozó Külső-Hebridák környékén – a veszélyesebb marású sárga hajasmedúza nehezíti a strandolást.

View this post on Instagram

A post shared by Happy Earth Actions (@happyearthactions) on

Sir Arthur Conan Doyle írt is egy Sherlock Holmes-történetet, melyben ez az állat okozza a rejtélyes halálesetet. Így érthető, ha a Stornaway partiőrség figyelmeztet: ne érintsük meg őket. Ráadásul az ír Silverstrand partnál is felbukkantak már. A fülesmedúza eközben Devonnál okoz feszültséget, sőt: a kutyasétáltatók még partra vetődött kék hajasmedúzákról is beszámoltak. A Chrysaora hysoscella nevű faj ernyője pedig akár a 30 cm-t is eléri.

Szokatlanul nagy méretűeket látni idén. A csendes, langyos vizekben élik világukat.

véli Coral Smith, a Devon Wildlife Trust munkatársa.

Dr Victoria Hobson, az Exeter University medúza-szakértője szerint előfordult már ekkora rajzás, ám ennyire még sosem voltak szem előtt az állatok.

Kedvez nekik is ez az időjárás, és közel jönnek a felszínhez. Több ember is strandol, így veszik észre sokan az állatok mozgását. Rengeteg az eleség számukra, ezért nőnek ekkorára, és szaporodnak ilyen nagy ütemben. Az óceán áramlatain sodródnak, és remélik hogy nem a parton végzik.

A specialista azt kéri, hogy a közhiedelemmel ellentétben ne pisiljük le a csípést, mert ezeknél a medúzáknál csak árthatunk magunknak.

Főleg a portugál gálya esetében tekintsünk el ettől: tízszer annyira fog sajogni a seb.

Ez a telepes medúza-féle nagyritkán felbukkan a brit vizeken, és a mérge akár halálos is lehet, figyelmeztet a Guardian.

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!