Szomorú dolog derült ki a bambuszpohárról

Ezeket a poharakat nem lett volna szabad forgalomba hozni.

Nem környezetbarát és ártalmas lehet az egészségre a papírpoharak környezettudatos alternatívájaként hirdetett bambuszpohár – közölte kedden a termékek tesztelésével foglalkozó német szervezet, a Stiftung Warentest.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Rice Beer called 'Zu' is the conventional beverage of Nagaland. It is an important component of celebrations, customs, weddings, birth or demise. The preparation of Zu itself is art has its own methodology. Wooden pounds popularly called 'pikhe' in the local language is used in grinding the soaked rice to a fine powder which is then shifted to a 'Litho' or an earthen pot. The mixture is generally left to ferment for 5-7 days. For a woman’s suitability in marriage, it was necessary to master the art of brewery just as cooking, skilled agriculture and weaving. A woman after labour was fed with sufficient Zu and flesh of the chicken. In remembrance of a dead man, Zu was a supplement of the thirty days of mourning on fresh leaf-cups. At child naming ceremonies, Zu sprinkled on the forehead was believed to cast away bad omen and malicious spirits. . . . . . . . #ricebeer #nagaland #hornbillfestival2018 #zu #fermentation #traditionaldrink #beverage #beer #nagalanddiaries #travel2018 #rituals #hornbillfestival #northeastindia #northeast #incredibleindia #weshout #nagalandtourism #bambooglass #musttry #nagacuisine #organicfood #nagalandfood

Riddhi Desai (@riddhi.desai_) által megosztott bejegyzés,

A Test magazin augusztusi száma szerint a többször használatosnak szánt, 12 tesztelt bambuszpohár közül egyetlen egy ment át a teszten. Négy esetében a gyártó félrevezető módon állította, hogy a termék biológiailag lebontható, nem terheli a környezetet vagy nem tüntette fel, hogy a pohár milyen anyagokat tartalmaz. Öt pohárnál a szervezet azt találta, hogy egészségre káros anyagok kerülnek át belőle a benne lévő forró italba. Kettő pedig teljesen megbukott a teszten; a megjelölése is félrevezető vagy hiányos volt, és egészségre ártalmas anyagok is kerülnek a benne lévő italba.

Mindkét probléma forrása ugyanaz az anyag, a melamingyanta. A szervezet emlékeztetett arra, hogy a bambuszból önmagában nem lesz pohár, a bambuszt porrá őrlik vagy rostokra bontják, majd melamingyantával keverik össze, hogy formázható legyen. 

Olvasd tovább a cikket itt!

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!