2020.03.11. Italiano
A 99 millió éves, borostyánban megőrződött dinoszaurusznál kisebbet még soha nem találtak.
Valószínűleg a valaha felfedezett legkisebb dinoszaurusz lehet az a kicsiny teremtény, amelynek koponyája páratlanul jól megőrződött egy 99 millió éves borostyánban. A madárszerű állat koponyája két centiméternél kisebb, azaz az állat akkora lehetett, mint egy méhkolibiri (Mellisuga helenae), a világ legkisebb madara, amelynek testhossza 6 centiméter, testtömege 1,6-2 gramm -
írja a The Nature.
"A madarak egy teljesen új eredetét tárja fel nekünk"
- idézte a tudományos folyóirat honlapja Jingmai O'Connort, a kínai tudományos akadémia paleontológusát, a tanulmány társszerzőjét, aki kutatócsoportjával új fajként és új nemként írta le az állatot, az Oculudentavis khaungraae nem neve az jelenti, hogy "szemfogas madár". A
dinoszaurusz valószínűleg 28 gramm súlyú lehetett és 5 centiméter hosszú, a földtörténeti középidőben élt, amely 250-65 millió éve volt.
A fosszíliát Mianmar - azaz Burma - északi részén találták,
kora 99 millió év. Páratlanul jó állapotban maradt fenn - mondta O'Connor. Kicsiny csőrében tucatnyi éles fog van, amiből azt feltételezik a kutatók, hogy rovarokra és más kicsiny gerinctelenekre vadászott. Két nagy szeme kidudorodott a koponyából, ami azt jelenti, hogy a modern ragadozókkal ellentétben, nem volt binokuláris látása.
A felfedezés azt is jelzi, hogy a késő jura időszakban (201-145 millió éve) nem sokkal kifejlődésük után a madarak már elérték minimális testméretüket."