2019.10.15. Italiano
Ébren lenni az éjszaka közepén meglehetősen bosszantó érzés - de mit tehetünk ellene?
A nem kielégítő pihenés rányomja bélyegét a következő napra. A rossz alvással nemcsak fáradtság jár – hanem rossz kognitív funkciók, figyelem- és koncentráció problémák, a demencia és a szívbetegség megnövekedett valószínűsége. Sajnos, manapság az emberek – ha túlságosan elfoglaltak -, inkább az alvásból csípnek le tevékenységeik elvégzése javára. Ám egy felnőttnek ma is 7-8 óra alvásra van szüksége. Hiába a sok tennivaló, ez mit sem változott.
Mit tehetnénk azért, hogy megelőzzük az éjszakai forgolódást, elősegítsük a pihentetőbb alvást?
Hatvan perces „lenyugvás”
Ha egész nap pörgünk, nehéz lehet egyszerre „benyomni az alvás gombot”. Állandóan információkkal árasztanak el bennünket és valóban nem egyszerű ezt a folyamatos „zümmögést” az alvási idő megfelelő betartásához igazítani. Szükségünk van testi-lelki „levezetésre”, egy órán át, mielőtt megpróbálunk elaludni.
Meleg fürdő vagy langyos zuhany
Egy párás zuhanyzóban, kádban töltött idő előnyös lehet, még ha magát a zuhanyzást nem is kell újra elvégeznünk (mert mondjuk sportolás után már megtettük). Ha kilépünk a fürdőből, a test hőmérséklete gyorsan csökken. A hőmérséklet csökkenés álmosságot vált ki, mivel a szívverés, az emésztés és más anyagcsere folyamatok lelassulnak. Ez az agy és a test számára megkönnyíti a kikapcsolást.
Húzzál zoknit!
A testhőmérséklet optimalizálásánál ideális, ha a törzs hűvösebb, a végtagok pedig melegebbek. Egy tanulmány szerint a zokni viselése tágítja a vérereket és segíti a vér áramlását, megfelelőbb hőmérsékletet
eredményezve az álmatlanság ellen.
4-7-8 gyakorlat
ki már szenvedett az álmatlanságtól, tudja, nem számít, hányszor fordul át, egyszerűen nem találja a helyes pozíciót az elalváshoz. Ne ezzel próbálkozzunk, inkább a tökéletes légzési technikát igyekezzünk megtalálni. Változtassuk meg szándékosan a belégzések és kilégzések mintázatát – és megváltoztathatjuk a szívverést, a vérnyomást: a két dolgot, mely az álmossághoz kapcsolható. Számos relaxációs specialista ajánlja, hogy a belégzést végezzük az orron, koncentrálva a tüdőnk telítődésére – 3-4 másodpercen át -, majd lassan fújjuk ki a levegőt a szájon, kétszer annyi idő alatt, amennyit a belégzéssel töltöttünk.
Másik technika a 4-7-8 gyakorlat, melynek lényege, hogy a belégzés 4 másodperc, a levegőt benn kell tartani 7 másodpercig, majd 8 másodpercen át kifújni.
Ne menj aludni, míg valóban nem vagy álmos!
Nem valószínű, hogy jó gondolat este 8-kor lefeküdni a komoly pihenés érdekében. Ha nem vagyunk álmosak, a testünk nem nyugszik le. Sőt, az alvásunk csak rosszabb lesz, minél hosszabb ideje fekszünk az ágyban. 8 óra normális alvás sokkal hatékonyabb, mint 9-10 óra az ágyban, megfelelő alvás nélkül.
Érdekes? Olvasd
tovább itt!