2019.09.11. Italiano
Ha kevésbé napfényes időszakban sem múlik el arcod pirossága, érdemes utánajárni, nem rosacea okozza-e a tünetet.
Az arc középső területein értágulatokkal, esetleg gyulladt csomókkal jelentkező, rendkívül zavaró bőrbetegségről és annak kezeléséről Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus beszélt.
Bőrpírtól a „borvirágos orrig”
A
rosacea megjelenésében a genetikai hajlam mellett a hormonális változások is fontos szerepet játszanak, ezért a nőket gyakrabban érinti a probléma, különösen a menopauza időszakában. A tünetek ugyanakkor összefügghetnek a gyomor-bélrendszeri betegségekkel és az ingadozó vérnyomással is. A betegségnek három fő stádiuma ismert:
Kezdetben csak időnként, rövid ideig elpirulunk, melegséget tapasztalunk, később azonban megjelennek a tartósan megmaradó értágulatok is. A második fázisban a tartósan fennálló bőrpír, értágulatok mellett az orcákon, állon, homlokon, orron (ritkábban nyakon, szemkörnyéken) gyulladt csomók is feltűnnek. A harmadik stádiumra jellemzőek a sűrű csoportokban elhelyezkedő csomók. Főként férfiaknál, az arc bizonyos részein – jellemzően az orr vagy az áll területén – faggyúmirigy és kötőszöveti burjánzás jelentkezik, vagyis megjelenik az úgynevezett „borvirágos orr”.
Védekezzünk az erős napsütés ellen!
Rosaceásoknak erős napsütésben érdemes fényvédő készítményeket – lehetőleg nem olajos vagy viaszos bázisút – használni. A gyenge napsütés, a reggeli órák szűrt fénye viszont jó hatású, remek gyulladáscsökkentő. Peterman Krisztina szerint, ha szaunázunk, fontos, hogy betartsuk a szabályokat, előtte és utána is tisztítsuk le az arcunkat.
Gondosan állítsuk össze az étrendünket!
Kerüljük azokat a táplálékokat, amelyekre egyénileg rosszul reagálunk, főként az általunk nehezen emészthető vagy allergizáló élelmiszereket. Minden rosaceás meg tudja figyelni, mire romlik a bőrének állapota, így ezeket érdemes kiiktatni.
Építsük be a vitaminokat a mindennapjainkba!
A C-vitamin kitűnő gyulladáscsökkentő, a K-vitamin pedig a legújabb kutatások szerint erősíti az ereket és kapillárisokat. A C-vitamin természetes forrásai lehetnek például a savanyú káposzta, a csipkebogyó, a citrusfélék és a bogyós gyümölcsök, K-vitaminban pedig a zöldleveles növények gazdagok. Jó hatású lehet a rutin nevű flavonoid, ami erősíti a hajszálereket. Bár egyiket sem lehet túladagolni, rendszeres szedésük előtt feltétlenül beszéljünk orvosunkkal, különösen ha állandó gyógyszereket szedünk.
Válasszunk profi kezelést!
A rosaceás páciensek bőrének vizsgálatakor sok esetben kiderül, hogy a bőrben jelen vannak a szabad szemmel nem látható Dermodex folliculorumnevű atkák. Az atkák száma ráadásul az idősödéssel, és a bőrt ért károsodás, a bőr vitalitásának elvesztése, a pH-jának felborulása, anyagcseréjének lassulása, a megfelelő bőrtisztítás elhagyása miatt is megnövekedhet – mondja Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikusa. – Az atka és az Oleronius bacillus szimbiózisban élnek egymással. A bacillus valójában „elbújik” az atkában, és bizonyos kutatások szerint egy általa termelt molekula váltja ki a rosaceát. Ha fény derül az atkák jelenlétére, két lehetőségünk van a rosacea oki kezelésére és az állapotromlás megelőzésére: vagy a baktériumokat pusztítjuk el, vagy az arc bőrén élő Demodex-populációt szorítjuk vissza. Ez utóbbiban tud segíteni a speciális kozmetikai kezelés, ami kúraszerűen alkalmazva látványos eredményeket hozhat. Ha pedig sikerül felszámolni az esetleg jelenlévő belső okokat, akkor végleges gyógyulás is bekövetkezhet. A kezelés járhat átmeneti visszaeséssel, amit gyógyreakciónak szoktam hívni, de ez általában 24 óra múlva megszűnik és sokkal jobb állapotba kerül a bőr.