Több mint ezer éves házat tártak fel Izlandon

Az eddig ismert legrégibb izlandi viking települést áshatták ki helyi régészek.

Az úgynevezett hosszúház a 800-as években épült, évtizedekkel korábban, mint ahogyan a vikingek megjelenését eddig sejtették. Az ősi hosszúház nyári lakhely lehetett, újabb épület alatt rejtőzött eddig. Ez

az eddigi leggazdagabb, Izlandon feltárt kincslelet,

ami bizonyára egy törzsfőnöké volt - mondta el Bjarni Einarsson, az ásatás vezetője a LiveScience-nek. A keskeny facsarnokok hatméteres szélességéhez akár 75 méter hosszúság is társulhatott, náddal vagy gyeppel borították őket. A házakat szobákra osztották, ahol több család is lakott.

Kőkemencékben gyújtottak tüzet a csarnok közepén,

ahol az állatok is melegedhettek. Mindkét hosszúház a sziget keleti részén, Stöd településen, Stödvarfjördur falu és fjord mellett került elő. Az újabb építmény 874-ből származik, ami a norvég I. Harald király elől menekülő viking törzsek letelepedésének éve. A házban Skandinávia egyik leggazdagabb kincsleletére bukkantak, amely római és közel-keleti ezüstérméket is tartalmaz. A kincsekkel teli hosszúház alatt egy még régebbi épületet találtak, amely a 800-as években épült, jóval korábban, mint az állandó települések létrejötte.

Nyitókép: Bjarni Einarsson
   

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!