2019.12.01. Italiano
Ezek az ételek száz éve még közutálatnak örvendtek.
Ahogy a ruhadivat, úgy az ételtrend is folyamatosan változik. Azok a falatokat, amikért most rajongunk – vagy akár nagyobb pénzeket is hajlandóak vagyunk kifizetni – régebben állatoknak adták takarmányként, vagy a szegényes börtönkoszt részét képezték.
Paradicsom
Egyenesen riasztotta az embereket, mérgezett almának tartották. A gyümölcs rossz híre azonban tévedés eredménye, ugyanis a gazdagok a paradicsomot általában ólomból készült tányérokról fogyasztották, a sav pedig kioldotta az ólmot, így okozva betegségeket. A riadalom híre gyorsan szárnyra kapott, és azok is kerülni kezdték a piros finomságot, akik sosem találkoztak ólomtányérokkal.
Homár
Az éttermekben méregdrágán
kínált ínyencfalat régebben közutálatnak örvendett. Az előző évszázadokban csupán arra tartották alkalmasnak az emberek, hogy börtönökben „szolgálják fel”. Sőt! Annyira gyűlölt ételnek számított, hogy törvény szabályozta azt is, hogy egy rab egy héten hányszor kaphat homárvacsorát…
Fodros kel
Ez a kelféle olajon vagy sütőben roppanósra sütve isteni finom, nyersen azonban nem túl nagy az élvezeti értéke. Régebben pont ezért utálták, hiszen csak a nyers fogyasztása volt ismert.
Burgonya
Ma alapélelmiszer, az egyik legfontosabb termesztett növény szerte a világon. Kezdetben viszont igencsak pesszimistán tekintettek rá az emberek, és csak akkor voltak hajlandóak megenni, ha éppen semmilyen más élelmiszerféle sem állt a rendelkezésükre.
Csokoládé
Elsőként keserű ital formájában jelent meg Európában, mondanunk sem kell, hogy ennek semmi köze sem volt a ma ismert forró csokihoz. Így nem csoda, hogy nem okozott nagy gasztronómiai robbanást, erre jó pár évszázadot kellett várni.
Osztriga
Az 1900-as évek környékén az osztriga annyira elterjedt volt, hogy New York városában a Pearl Street („Gyöngy utca”) burkolatát a kagyló héjából készítették el. A túlhalászás következtében azonban megfogyatkozott az állomány. Ha valami ritka, az pedig törvényszerűen megdrágul, és igazi ínyencfalattá nemesül.
Izes élet