Négy férfit csípett fülön a hatóság, akik végeztek egy veszélyeztetett faj ikonikus egyedével. Ugandában járunk, az ezüsthátú hegyi gorillák földjén. A Bwindi Impenetrable Nemzeti Parkban élt Rafiki is, alig ezer társával, egy 17 egyedet számláló csoport vezetőjeként. Az ismert állatot egy éles tárggyal sebesítették meg mely döfés belső szervet is ért.
Az Uganda Wildlife Authority hatalmas csapásként élte meg a nagyjából 25 éves hím elpusztulását. Főleg, hogy a majmok ezen kis közössége már korábban találkozott emberrel.
Rafiki halála betett a csoportjának: lehet, hogy szét fognak széledni. Nincs vezetőjük, de megeshet az is, hogy egy vad gorilla veszi át a főnök szerepét.
véli Bashir Hangi, aki a természetvédelmi területen dolgozik.
Ha ez utóbbi forgatókönyv valósul meg, akkor a kis közösség egyáltalán nem akar majd emberekkel találkozni. Ez pedig a turizmusnak rossz hír: sokan azért utaznak ide, hogy megpillanthassák az ezüsthátúakat.
Rafikit nagyon szerették az itteniek, és június elseje óta nem látták a környéken. Keresni kezdték, majd egy napon belül bukkantak a népszerű hím tetemére. A nyomok egy közeli faluba vezettek, ahol vadász-eszközök kerültek elő.
A feltételezett elkövető végül bevallotta, hogy három társával kis állatokra vadásztak, mikor Rafiki fenyegetően bukkant fel. A férfi ekkor önvédelemből támadt a gorillára. A portyázókat letartóztatták a tavaly életbe lépett, szigorú vadvédelmi törvény alapján, és vagy élethosszig tartó börtön vár rájuk, vagy pedig egy 5,4 millió dolláros kártérítés.
Kongó, Ruanda és Uganda védett részein élnek az egyszer már a kihalás szélére került emberszabásúak példányai. 2018-ban azonban levették őket a legveszélyeztettebb fajok listájáról, ugyanis kifizetődő volt megerősíteni az állatok őrzését és az orvvadászat elleni küzdelmet, teszi hozzá a BBC.