Vajon mi okozza az optikai illúziókat?

Utánanéztünk már valaha is, miért úgy érzékel valamit az agyunk, ahogyan?

A vizuális vagy optikai illúziók azt jelzi, hogy az agy feltételezéseket alakít ki a körülöttünk levő világról – és amiről úgy gondoljuk, hogy azt látjuk, sokszor nem egyenlő az igazsággal - írja a Napi Doktor. Az illúziók megmutatják, hogyan dolgozzuk fel a teret és az időt, tapasztalatainkkal és tudatunkkal. 

Már Arisztotelész is felhívta a figyelmet arra,

hogy „érzékeinkben megbízhatunk, de könnyedén be lehet őket csapni.” Felfedezte, hogy ha egy vízesést nézünk és tekintetünket a sziklákra szögezzük, úgy tűnik, mintha azok a víz áramlásával ellenkező irányba mozognának – ezt hívjuk ma „mozgás utóhatásnak”. A víz áramlásának követése, úgy tűnik, „elhasznál” néhány neuront az agyban, miközben alkalmazkodnak a mozgáshoz. Mikor aztán tekintetünket átvisszük a sziklákra, más konkurens neuronok túlkompenzálnak, ezért megteremtődik a másik irányba mozgás illúziója.

Optikai csalódás - az agy összehasonlít

Az illúziók tanulmányozása valójában a 19. században kezdődött. Egy tudós iskola, amely többek között az érzékelést tanulmányozta, egyszerű illúziókat alkotott, hogy rávilágítson, hogyan érzékeli az agy a mintákat és formákat. Ezzel kezdetüket vették a korai teóriák arról, hogyan csapja be a szem az agyat. Az Ebbinghaus illúzió például kimutatta, hogy az agy megítél méretbeli dolgokat szomszédos tárgyak használatával – és ez manipulálható.

Olvasd tovább a cikket itt!

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!