Veszélyes a méhen belüli fogamzásgátló eszköz?

Sok nő tart az IUD káros mellékhatásaitól, szerencsére azonban nincs ismert káros mellékhatása az eszköznek.

Nem kell káros mellékhatásoktól tartaniuk azoknak a nőknek, akik a hormonális méhen belüli fogamzásgátló eszközt (az ún. IUD-t) választják - akkor sem, ha közben szoptatnak. Sőt, lehetőség van arra is, hogy szülés után közvetlenül elhelyezésre kerüljön az eszköz.

 „A legfontosabb az, hogy az IUD egy biztonságos, hosszútávú fogamzásgátló módszer, ami nincs negatív hatással sem a nők szoptatási képességére, sem pedig a gyermekek fejlődésére, de a későbbi fogamzás sem lesz nehezebb miatta” – foglalja össze a lényeget Dr. David Turok, a Uiversity of Utah szülész-nőgyógyász adjunktusa.

A kutatás során a szakemberek 250 nőt vizsgáltak, két csoportra osztva. Az egyik csoport hormonális IUD-t kapott 30 perccel szülés után. A másik csoportnál 4 és 12 órával a szülést követően került elhelyezésre az eszköz.

Kiderült, hogy a szoptatás megkezdésében semmilyen zavart nem okozott az eszköz felhelyezése, továbbá nyolc héttel a szülést követően minden vizsgált anya egyformán regenerálódott, és továbbra is képes volt az anyatejes táplálásra.

A szakember ugyanakkor egy veszélyre mindenképpen figyelmeztet: biztonságosabb az eszközt nem azonnal a szülést követően, hanem kicsivel később felhelyezni, elkerülendő az irritációt és elcsúszást.

Nyitókép: https://pixabay.com/users/darkostojanovic-638422/

 

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!