2020.03.19. Italiano
Gyakran egy bók miatt is elpirulunk, de a tartós pirosságnak ennél bonyolultabb okai is lehetnek.
Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza a leggyakoribb okokat vette számba és a bőrgyógyászati kezelés lehetőségeit ismertette.
Ártalmatlan okok és betegségek is okozhatják
Az arc kipirosodásának közvetlen oka, hogy a bőr alatti apró vérerek kitágulnak és megtelnek vérrel, ami kívülről rózsaszínnek vagy pirosnak látszik. Az arcon azért olyan feltűnő ez a jelenség, mert ott a vékony bőrhöz nagyon közel futnak az erek. A bőrszínváltozás mellett a kipirosodás melegségérzéssel is járhat. Bár az esetek többségében ártalmatlan okok állnak a háttérben, ha a kipirulás túl gyakran fordul elő, vagy nem múlik el teljesen, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni. Íme, a leggyakoribb okok:
Pirulás
Ha idegesek vagyunk vagy zavarban érezzük magunkat egy helyzetben, testünk olyan hormonokat termel, mint az adrenalin, amelyek átmenetileg kitágítják az ereket, tehát a bőr kipirosodik. Akiket zavar az
arc elpirulása, gyakran emiatt szoronganak tovább, ami viszont fenntartja vagy fokozza a pirulást.
Meleg
Amikor a szervezet túl meleget érzékel – legyen ennek oka a külső hőmérséklet vagy intenzív fizikai munka -, kísérletet tesz arra, hogy lehűtse magát. Ezért kitágítja az ereket, ami pirosságot eredményez. Ilyenkor érdemes mélyeket lélegezni és vizet inni. Ha azonban a pirosság mellett kimerültség, nehézlégzés, zavartság is jelentkezik, akkor segítséget kell kérni, mert hőguta vagy szívbetegség is okozhat ilyen tüneteket.
Alkohol
Az alkohol felviszi a vérnyomást, ami tágulásra készteti az ereket – innen is eredhet a pirosság. Rendszeres alkoholfogyasztás esetén a pirosság tartóssá is válhat.
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet a kipirulás, ilyenek főként egyes antibiotikumok, nitrátok, hormonrendszerre ható gyógyszerek, vízhajtók, fájdalomcsillapítók. Ha mellékhatásként jelentkezik a pirosság, ezt érdemes a kezelőorvossal megbeszélni, az esetleges változtatás miatt.