2020.03.02. Italiano
A világ homokos tengerpartjainak fele eltűnhet az évszázad végéig...
ha változatlan tempóban folytatódik a globális felmelegedés - állítja egy európai uniós kutatás. Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) tudósai műholdak felvételeinek alapján követték nyomon a homokos tengerpartok állapotának alakulását az elmúlt harminc évben. Ennek alapján modellezték, miként befolyásolhatja azokat a jövőben a globális felmelegedés. "Az évszázad végére
a világ strand jellegű tengerpartjainak fele szenved el 100 méteresnél nagyobb kiterjedésű eróziót,
ami azt jelenti, hogy valószínűleg elvesznek a számunkra" - állapította meg Michalis Vousdoukas, az Ispra nevű észak-olaszországi kisvárosban működő intézet kutatója.
A magasabb hőmérséklet emelkedő tengerszintet és hevesebb viharokat jelent, ami növeli a hullámokba vesző strandok hosszát.
A világ tengerpartjainak egyharmadát kitevő homokos strandok
jelentős értéket képviselnek a kikapcsolódás, a turizmus és a vadvilág szempontjából, emellett a tengerparti településeket a hullámoktól és viharoktól védő, természetes akadályt képeznek.
A partvidékeket már most is erősen sújtja az emberi tevékenység, például a beépítés vagy a szárazföldi gátak létesítése, amely miatt kevesebb, a strandok regenerálódásához szükséges
hordalék, homok kerül az óceánokba.
A legtöbb homokos partot Ausztrália veszítheti el,
ahol 12 ezer kilométernyi partszakaszt veszélyeztet a felmelegedés.
Michalis Vousdoukas ugyanakkor hangsúlyozza, hogy csapata "még kissé óvatos is volt" az eltűnő tengerpart hosszának megbecsülésében, és a valós veszteség a jósoltnál is nagyobb lehet. A kutatásban egyáltalán nem kalkuláltak a párizsi klímaegyezménybe foglalt "ambiciózus" céllal - a felmelegedés 1,5 fokra korlátozásával -, mert annak megvalósulását a tudósok nem tartják valószínűnek - mondta Vousdoukas.