Ma már olyan focimeccsre is lehet fogadni, ahol játékosnak köze sincs a labdához!

A virtuális sportok előretörtek a karantén alatt, ahol algoritmusok játsszák le a mérkőzéseket és futamokat. A meglepetés az, hogy népszerűségük töretlen az újraindulás után is.

Azon már meg sem lepődik az ember, hogy hiába sportesemények elhalasztása, a fogadóirodák nem hagynak minket lehetőségek nélkül. Mindazonáltal az elmúlt fél év nem azt hozta, amire mindenki számított az iparágban, vagyis lottó előtérbe kerülését. Ugyanis a szerencsejáték piac két fekete lova hozta a meglepetésszerű futamgyőzelmet: az e-sportok és a virtuális sportok. A digitalizáció egyre nagyobb szerepet játszik ezen a területen is, de arra tavaly ilyenkor senki nem tett volna egy fabatkát sem, hogy ez a két termék idén behozza a következő öt évre tervezett elvárásokat! Pedig ezeknél is lehet fogadni minden ismert módon: döntetlen stratégia, győzelemre, gólokra, első piros lapra, döntetlen. De mégis mi ez két új aranytojás tojó tyúk, és mi a különbség köztük?

Az idősebbik testvér, ahol azért találunk még emberi játékost: az e-sport

Az e-sportok már a nyolcvanas években megjelentek az első focis, baseballos számítógépes játékokkal, de a kétezre évekre emelkedtek sport szintjére, amikor sok ezer jelentkező mellett rendeztek világbajnokságokat, amiket interneten keresztül alkalmanként százezer ember követett otthonról. Egy ekkora érdeklődésre számot tartó esemény már a fogadóirodákat is kíváncsivá tette, és az elmúlt tíz évben szinte minden online szereplőnél lehet ezekre fogadni. Ha már belekezdtek, nem is álltak meg a klasszikus sportszimulátor játékoknál, mint a FIFA (labdarúgás) vagy az NFL (amerikai foci), hanem minden komoly rajongótáborral – és ebből fakadóan piaci potenciállal – rendelkező bajnokságra adnak odds-okat. Lehet fogadni stratégia játékra, mint a Starcraft , vagy sokjátékos lövöldözősre, mint a Counter-Strike (CS:GO). Felsorolni is komoly feladat lenne, az ezekkel foglalkozó tematikus weboldalak jelenleg 30-40 jelentősebb játékot listáznak, de a szám hónapról hónapra nő. A folyamatot úgy lehet legegyszerűbben leírni, hogy rövidesen mindenre lehet fogadni, amit a gamerek streamelni szoktak. Természetesen utolérte az e-sport világát is profi-korszak, gombadó szaporodnak a komoly, sokezer eurós fizetéseket kínáló egyesületek. De ha nem akarunk ismeretlen csapatban FIFA-t játszani, akkor szerencsét próbálhatunk a Bayern München-nél, vagy akár a Fradinál is, hiszen mostanra rengeteg klasszikus sportklub is úgy döntött, nem akarnak kimaradni a jövő sportjaiból sem.

Eggyel messzebb ugorva a zöld füves stadionoktól, túl a kontrollert szorongató gamereken, elérünk minden emberi tényezőt kizáró virtuális sportok tájára.

Az sportszimulátorok tengerén túl, ahol már játékos sem jár, lakik a virtuális sport

A virtuális sportok nem sokkal a sportszimulátorok után jelentek meg a számítógépes játékok piacán, de sokáig csak egy elég kis létszámú, de annál fanatikusabb rajongótábort szólítva meg. Ez nem is meglepő, hiszen ezekben a „játékosok” egy-egy kitalált vagy valós csapat edzői - menedzserei és az általuk mérkőzésről mérkőzésre összeállított csapat mérkőzik meg a játékostársak vagy a számítógép által kezelt ellenfelekkel. A legnépszerűbbek ezek közül a Fantasy Football vagy a Football Manager, ami a megtévesztő név ellenére két különböző sporton alapul – az első amerikai, a második európai focit mutat be. A meccs eredményére persze az összeállításon túl is van némi befolyásunk – akár egy igazi edzőnek! Kiabálhatunk utasításokat a játékosoknak, és ha rosszul játszanak, lecserélhetjük őket.

Persze ha egy szekér beindul, nehéz megállítani, így „virtuális forradalom” utolérte azóta labdarúgás, a baseball és tenisz mellett a ló- és agárversenyeket, de íjászat és autóverseny is megtalálható sok fogadási oldalon.

Ugyan júniusban fokozatosan visszatértek hús-vér játékosok a sportpályákra, és így a fogadási irodák oldalaira is, a virtuális- és -sportok népszerűsége egy előre töretlen. A siker titka, hogy így a Bayern München nemcsak mindennap többször is játszhat az Atlético Madriddal, de akár a Mezőkövesddel is! Az emberi tényező kizárása pedig azt illúziót kelti az egyszeri, vagy rendszeres fogadóban, hogy kiszámíthatóbbak az eredmények, így nagyobb bizalommal fogad az esélyesre. Az már csak hab a tortán, hogy egy meccs sosem tart 90 percig.

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!