2019.09.13. Italiano
Ezek a a leggyakoribb hibák, amit egy sportoló mindennapi táplálkozása során elkövethet!
A Scitec Institute Sport- és Táplálkozástudományi Intézet szakértői összefoglalták a leggyakoribb hibákat, amit egy sportoló a mindennapi táplálkozása során elkövethet. Érdemes tanulni belőle!
„A sportszakmai felméréseken azt tapasztaltuk, hogy még azok a sportolók is igen sok hibát ejtenek felkészülésük során, akik több olimpián is részt vettek, esetleg érmekkel gazdagodtak. Az elit sportolók életét is számtalan kihagyott lehetőség vagy étrendi hiba nehezíti. Ezeket hívjuk behúzott kézifékeknek - fejtette ki Szász Máté, a Scitec Institute szakmai igazgatója. A legtöbb sportoló nincs tisztában a napi energiaigényével. Nem tudja, hogy szervezete mennyi kalóriát éget el nyugalomban és edzés alatt. Így azt sem nem tudja, hogy naponta mennyit is kellene ennie.
Az étkezések helytelen időzítése. A megfelelő tápanyagbevitel mellett az időzítésnek is hatalmas szerepe van. Edzések alatt csaknem tízszeresére emelkedik a kalória felhasználásunk, ugyanakkor nem tudunk emészteni, és a felszívódás képessége is sokat romlik. Fontos, hogy edzés előtt a
lehető legtökéletesebben feltöltsük a tápanyagraktárakat.
A hibás tápanyag-időzítés romló edzésteljesítményhez, csökkenő regenerációhoz vezet.
Elmarad a hidratálás. Edzések közben szeretnénk pótolni az elégetett szénhidrátokat, általában valamilyen cukortartalmú sportital segítségével. A túl híg sportitalokkal minimális mennyiségű energia vihető be, míg a túl magas szénhidráttartalmú italok ahelyett hogy elősegítenék a folyadék felszívódását, pont ellenkező hatást váltják ki: a környező szövetekből folyadékot szívnak el. Ilyenkor a sportoló elpilled, erőtlennek és álmosnak érzi magát, hasa felpuffad.
Akkor eszem, ha éhes vagyok effektus. Az éhség a legrosszabb ingere a táplálékfelvételnek. A tápanyagbevitelt a felszívódási paramétereknek megfelelően a sportoló napirendjéhez kell igazítani. Pontosan kiszámítható, hogy milyen mennyiségű és típusú szénhidrátot kell alkalmazni
két órával sport előtt, és milyet harminc perccel előtte. Az éhség kerülendő, a lehető legrosszabb visszajelzés.
A táplálék nem megfelelő hasznosulása.
Az egyes fehérjeforrások emészthetősége nagyban eltér, egy tojásban például hat gramm fehérje van, melynek felszívódásához csaknem két órára van szükség. Könnyen előfordulhat, hogy a sportoló bevisz egy nagy adag értékes fehérjét, szénhidrátot és zsírt, de ennek csak a töredéke hasznosul ténylegesen. Az
étrend tervezése során tehát figyelembe kell venni a felszívódási paramétereket is.
Félelem a túladagolástól. Sokan gondolják azt, hogy a túl sok vitamin megárt. A valóság ezzel szemben mást mutat: a lakosság jelentős része magnézium és D3 vitamin hiányban szenved. A gyümölcsök és zöldségek vitamintartalma töredéke az 50 évvel ezelőtt mért értéknek. A városlakó sportolók többsége nem eszik minden nap friss, nyers gyümölcsöt és zöldséget.
Túlértékeljük a gyümölcsöket.
Hajlamosak vagyunk túlértékelni a gyümölcsök tápanyagtartalmát. Egy almában 3-5mg C-vitamin van, egy paradicsomban 0,08 mg B6 vitamin található. Ezen értékek minimum százszorosára van szüksége a sportolóknak. A vitaminok nélkülözhetetlenek a megfelelő regeneráció fenntartásához, az anyagcsere folyamatok katalizálásához. A nem megfelelő vitamin ellátottság rontja a szervezet adaptációját és regenerációját, fáradttá teszi a sportolót.
Ismeretlen a verejtékezés mennyisége. A legtöbb sportolónak fogalma sincs arról, mennyi folyadékot veszít edzések közben. A testtömeg 1,5%-át elérő verejtékezés már mérhető teljesítmény romlást okoz, míg a 2%-ot meghaladó verejtékezés már láthatóan és érezhetően csökkenti a csúcsteljesítményt és az idegi koordinációt. A számok ismeretében megfelelő elő-hidratációs stratégia állítható fel, amivel a kritikus dehidratáció megelőzhető vagy jelentősen késleltethető.
Kihagyja az étrendi lehetőségeket. Speciális étrendi intervenciókkal támogatni tudjuk a regenerációs folyamatokat.
Tudjuk csökkenteni a fáradás ismert formáit,
enyhíthetjük a centrális fáradtságot, és a perifériás, izomzatot érintő kifáradást. Sokat tehetünk a mentális teljesítmény javításáért. A sérülést követő időszakban felgyorsíthatjuk a sebgyógyulást.
Képesek vagyunk támogatni a keringést, a jobb oxigénszállítás érdekében. Képesek vagyunk hatékonyan támogatni az immunrendszer munkáját a stresszes verseny időszakokban, vagy a hideg téli hónapokban.
Rossz versenyétrend. A felkészülési időszak étrendje teljes egészében eltér a versenynapok étrendjétől. A verseny során a sportoló szervezetét fel kell tölteni a szükséges célzott, prémium tápanyagokkal, és el kell távolítani minden olyan felesleges salakot, ami lassítja, terheli, akadályozza szervezetét. A versenyétrend összeállítása lassan tudományággá fejlődik, és nagyon sokat adhat a pengeélen táncoló sportolónak.
Napi Doktor